Recommendation Engine Teknolojileri - Levelup Agency

E-ticaret rekabetin gittikçe arttığı, rakiplerin ve seçeneklerin çoğaldığı bir sektör haline geldi. Bir ürün almak isteyen kullanıcının karşısında onlarca seçenek olduğu bir dönemdeyiz nedir bu Recommendation Engine Teknolojileri. Peki bu çetin şartların olduğu sektörde satışları arttırmak için ne yapabilirsiniz?

Recommendation Engine Teknolojileri

Hiç kuşkusuz ki mevcutta müşteriniz olan bir ziyaretçinin sizden tekrar alışveriş yapma ihtimali yüksektir – elbette olumsuz bir tecrübe yaşamamışsa. Bununla birlikte, web sitenizi ziyaret etmiş bir kullanıcı da hiç ziyaret etmemiş bir kullanıcıya göre potansiyeli daha yüksek bir müşteridir. İstatistikler gösteriyor ki, kullanıcılar ilk defa gördükleri bir siteye güvenemiyor, ortalama beşinci ziyaretinden sonra satın almaya karar veriyor. Öyleyse yeni ziyaretçi çekmekten çok daha kolay olan, mevcut müşteri ve ziyaretçilerinize satış yapmak için sihirli birkaç dokunuşa ihtiyacınız var. Recommendation ve Cross sell gibi.

Recommendation

Bazı e-ticaret sitelerinde “ilginizi çekebilecek ürünler” veya “sizin için seçtiklerimiz” gibi alanların içerisinde çeşitli ürünlerin sergilendiği kutucuklar görebilirsiniz. Widget dediğimiz bu kutucukların içerisinde önerilen ürünler, sizin daha önce site içerisinde yaptığınız hareketlere göre şekillenir. Gezdiğiniz ürünlere göre önerilen ürünlerin bulunduğu kutucuklara “recommendation widgets” denir ve arkada bir recommendation engine – öneri motoru – çalışır. Bu motorun algoritmaları arasında; “buna bakanlar buna da baktı” , “ilgili kategorinin en çok satan ürünleri” çoğunlukla kullanılır.

Cross sell

Eğer bir ürün aldıysanız, daha sonra aynı siteye geldiğinizde cross sell widget’leri ile karşılaşırsınız. Burada çoğunlukla “bunu alanlar bunu da aldı” algoritması çalışır. Bu algoritmalar site içerisinde ürün inceleme sayfalarındaki widget’lere ek olarak sepet sayfaları, sipariş sonuç sayfalarında görüntülenebilmekle birlikte e-mail ile de gönderilmektedir.

Kendi tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; Normal e-mail gönderimlerine oranla ortalama 3 kat daha fazla dönüşüm oranı elde edilen bu e-mail gönderimleri için ciddi bir teknoloji gerekir. Site içerisindeki öneri kutucukları da aynı şekilde dönüşüm oranlarını arttırmaktadır. Çünkü bu öneri algoritmaları gerçekleşirken hiçbir manuel müdahale ve tahmin olmadan, direkt olarak ziyaretçi ve müşterilerin ziyaret davranışları kayıt altına alınarak öneriler sunulmaktadır. Dünyada en iyi örneği Amazon.com olan bu teknoloji günümüzde ülkemizde de kullanılmaktadır. Visilabs bu konuda ülkemizde başarılı ve öncü firmaların başında gelmektedir.