Sosyal Medyada Ölçümleme ve Geliştirme - Levelup Agency

Konvansiyonel pazarlamanın aksine, online pazarlamanın ölçülebilir olması, belki de online’ın en büyük avantajlarından bir tanesi sosyal medya ‘dır. Bu avantajı sosyal medyada da kullanmak artık bir zorunluluk. Sosyal medyada yapılan çalışmalardan sonra, ölçümlemenin subjektif kararlara bağlı olması, yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Sosyal medya stratejinizi, içerik planınızı kişisel tahminlere ve öngörülere göre yapmaktansa, Facebook Insights ve Google Analytics araçlarını birlikte kullanılarak yapmak sizi başarıya götürecektir.

Facebook Insights

Google analytics kadar detaylı bilgi vermese de, Facebook’un da sayfaları için bir istatistik bölümü var. Bu alanda; Toplam Beğenmeler, Hayranların Arkadaşları, Bunun Hakkında Konuşanlar, Haftalık Toplam Erişim gibi birçok istatistiğe erişmek mümkün. Bu istatistikler çoğunlukla birkaç gün gecikmeli gelse de markaların sosyal medya yöneticileri için oldukça faydalı bilgiler veriyor.

Facebook Insights bölümünde, sayfanızı beğenen kişilerin demografik yapısını inceleyebilir, sayfanızda yayınlayacağınız gönderileri buna göre belirleyebilirsiniz. Hayranlarınızın cinsiyeti yaş aralığı, hangi ülkede ve hangi şehirde yaşadıkları gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Facebook Insights’ta “Erişim” sekmesinde, Facebook sayfanızın kimlere eriştiğini ve nasıl eriştiğini görebilirsiniz. Demografik ve konum bilgilerinin yanı sıra, erişimi organik yolla mı, Facebook reklamlarıyla mı yoksa viral olarak mı sağladığınızı görebilirsiniz.

Facebook Insights’ın belki de en faydalı özelliği, sayfanıza yazdığınız gönderilerin performansını ölçümlüyor olması. Hangi gönderi kaç kişiye erişmiş, kaç kişi etkileşimde bulunmuş ve kaç kişi bunun hakkında konuşmuş. Yani; gönderinizi beğenerek, yorum yaparak veya paylaşarak kendi zaman tünelinde bir haber olarak görünmesini sağlamış. Bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilir, içerik stratejinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda hayranlarınızın hangi tür gönderiler ile daha çok etkileşimde bulunduğunu da buradan görmeniz mümkün. Standart gönderilere mi, fotoğraflara mı, videolara mı yoksa sorulara mı reaksiyon gösteriyorlar? İçerik türünüzü bu veriler doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

Google Analytics

Eğer bir e-ticaret sitesinin sosyal ağlarını yönetiyorsanız, sosyal medyada yaptığınız çalışmaların, web sitenize ne kadar trafik sağladığını ve hatta ne kadarının satışa döndüğünü ölçümleyebilirsiniz. Bunun için, Google’ın UTM (Urchin Tracking Module) teknolojisini kullanmanız gerekir. “Google Analytics URL Builder” size UTM kaynak kodu hazırlamada yardımcı olacaktır. Facebook, Twitter, kurumsal blog gibi sosyal ağlarınızdan yayınladığınız gönderilerde web sitenize yönlenen linkleri UTM kaynak kodları ile düzenleyerek ve bit.ly’den kısaltarak geri dönüşümleri başarılı bir şekilde ölçümleyebilir, içerik ve sosyal medya stratejinizi bu bilgiler doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

Unutmayın; online’da yapılan her çalışma ölçümlenmeli ve geliştirilmelidir. Markaların; “sosyal medyadan nasıl fayda sağlarız?” sorusunun cevabını bulmak, sosyal medyada yapılan çalışmaların objektif faydalarını verilere dayanarak raporlamak ve geliştirmek, yukarıdaki adımları takip ederek hayata geçirmek mümkün. Sosyal medyayı; subjektif kararlarla değil, verilerle yönetin, markanız için fayda sağlayın.Bizi Arayın
× WhatsApp