Image

Yazılım

CPM mi, CPC mi, sabit satın alma mı yapmalıyım? Online projenize optimize bir trafik sağlamak ve başarılı olmak istiyorsanız bu sorunun cevabına karar veriyor olmanız gereklidir.

Öncelikle bu terimler üzerinden geçelim ve makalenin devamında sorunun cevabına birlikte ulaşalım.

CPM Nedir?

CPM (Cost Per Mille) Bin gösterim başına maliyet olarak tanımlanır. Reklam medyanız 1000 kez gösterildiği zaman bu 1 CPM anlamına gelir. CPM fiyatları mecra bazında değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla her bin gösterim için 1 ila 5 TL arasında fiyatlandırmalar yapılmaktadır.

CPC Nedir?

CPC (Cost Per Click) Tıklama başna maliyet olarak tanımlanır. Reklam medyanızın 1 kez tıklanması 1 CPC anlamına gelir. CPC fiyatları çoğunlukla 0,08 TL’den başlar ve mecranın kalitesine göre yükselir.

Sabit Satın Alma Nedir?

Tıklama veya gösterim garantisi olmayan satın almalardır. Yıllık, aylık, günlük hatta saatlik satın almalar yapılabilir. Mecra, reklam medyasının gösterildiği alan, gün ve saat bazında değişiklik gösterir.

CPM mi, CPC mi, Sabit Satın Alma mı Yapmalıyım?

Online satın alma yaparken CPC mi, CPM mi yoksa sabit satın alma mı yaptığınız önemlidir. Hangi yönetmin doğru olduğunun kesin bir cevabı yoktur. En iyi yöntem mecra bazında deneme yapmaktır. Örneğin amacınız sitenize maksimum trafik çekmek ve X mecrasındaki CPC maliyeti 0,25 TL. Aynı mecranın CPM bedeli 1 TL olsun. CTR (Click Through Rate) yani tıklanma oranı % 0,4 ise bu her bin gösterimde 4 tıklama kazanmanız anlamına gelir. Bu durumda CPC ile CPM bedeli arasında fark olmaz. Çünkü 4 tıklama maliyeti 1 TL, yani 1 tıklama 0,25 TL yapar. Bu örnekte tıklama oranı yükseldikçe CMP daha avantajlı hale gelir. Tıklama oranının düşük olduğu bir mecrada ise CPC satın alma yaprak görünüm (impression) oranınızı maksimumda tutmak akıllca bir yöntem olabilir.

Reklam verenlerin genellikle sabit satın almalardan kaçındıkları süphe götürmez bir gerçektir. Çünkü hiçbir görüntüleme ve tıklama garantisi yoktur. CPC her zaman güvenli bir fiyatlandırmayken, CPM ve sabit satın alma reklam verenleri korkutan alanlardır. Bu işte doğru olan denemeden karar vermemektir. Sabit satın alma ile bir gün için 5.000 TL verdiğinizi düşünelim. Bulunduğunuz mecranın hedef kitlenizle örtüşmesi, reklam medyanızın çekici olması gibi değişkenlere de bağlı olarak toplamda 25.000 tıklama aldınız. Günün sonunda CPC maliyetiniz 0,20 TL ‘ye gelmiş oldu. Aynı alana 0,25 TL CPC ile girmenizden daha kazançlı bir durum oluştu. Bu sonuçları önceden bilmeniz çok zordur. Dolayısıyla hedeflediğiniz mecralar için risk alarak denemeler yapmanız gerekir.

Sonuç

Nihai hedefinizin ne olduğunu (performans ve / veya marka imajı) belirlemeli ve maliyetin yanı sıra dönüşüm oranı, üyelik dönüşüm oranı, sitede geçirilen süre, sayfa gezinme ve hemen çıkma oranlarını kontrol etmeniz gerekir. Sadece ucuz fiyata alınmış bir medya satın alma eğer sizi hedef kitlenizle buluşturmamışsa çöpe atılmış paradır. Pahalıya alınmış ama sizi doğru hedef kitleniz ile buluşturmuş bir online medya satın alması sizi başarıya götürür.

Online kampanyanızın neticesinde performansınızı ölçümlemek için UTM Takip kodları oluşturmalı ve doğru ölçümleme yapmalısınız.