Skip links

Etkili Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

 Günümüzde hiçbir şirketin dijital dünyaya uzak kalma gibi bir durumu söz konusu olamıyor. Etkili bir web sitesi, şirketinizin dijital alemde temsili ve varlığı konusunda önemli rol oynayacaktır. Bir web sitesi, şirketinizin 7/24 erişilebilir olmasını sağlar. Potansiyel müşterileriniz ve mevcut müşterileriniz, istedikleri zaman ürünlerinize veya hizmetlerinize göz atabilir, bilgi alabilir ve iletişim kurabilirler. Günümüzde web sitesi kurmak teknik anlamda çok kolay olsa da siteye ziyaretçi çekmek ve gelen ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Başarılı bir sitenin temel özelliklerinin başında, doğru şekilde tasarlanmış olması geliyor. Bunun için de kullanılacak arka plan renklerinden başlayarak fotoğraf seçimine, açıklama özelliğine sahip yazıların hangi alanlara yerleştirileceğinden kullanılacak videoların kalitesine kadar geniş bir taslağın önceden oluşturulması gerekiyor. Mobil kullanımın günden güne yayılması ile birlikte, kurulacak web sitesinin mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenecek donanıma sahip olması da artı bir değer olarak ön plana çıkıyor.

Site Kurarken Atılması Gereken Adımlar

 1. İsim ve alan adı seçimi
 2. Alan adı kaydının yapılması
 3. Barındırma (hosting) kaydının yapılması
 4. Site tasarımının yapılması
 5. Site içeriklerinin oluşturulması
 6. Site görevlerinin belirlenmesi
 7. Sitenin pazarlanması

Web Sitesi Yapısında Önem Verilmesi Gerekenler Şunlardır:

 1. Sitenin ana menüsü
 2. Alt menüler
 3. Kategoriler ve Etiketler
 4. Sayfa Hiyerarşisi
 5. Arama İşlevselliği
 6. Bağlantılar

Sitede Kalma Süresi Nasıl Artırılır?

Sitenin Yüklenme Hızı Arttırılmalı

Eğer sitenizin yüklenme hızı zayıfsa sitenize çekilen ziyaretçilerin hızlıca siteyi terk etmesine neden olacaktır.Sitenizin yüklenme hızını azaltan görsellerin ve js, css gibi yazılımsal kod dosyalarının optimize edilmesi gereklidir. Bunun için site ölçüm araçları olan Google PageSpeed , Pingdom ve GTMetrix gibi site hızı ölçme araçlarını kullanarak sitenizin hızını yavaşlatan etkenleri tespit ederek düzenlemesini yapabilirsiniz.

Sayfa İçeriğinin Düzenlenmesi

Sayfa içeriğinizin doyurucu ve bilgilendirici olması gereklidir.Ürün içerisine giren ziyaretçiyi ürün açıklamasında yaptığınız düzenlemelerle daha fazla sitede tutabilirsiniz. Yani ürün açıklamalarında detaylı bilgiler sunmalısınız. Açıklamayı okumayacak ziyaretçilerinizi ise videolar hazırlayarak sayfada tutabilirsiniz. Yazıyı okuyamayabilir ama ürün özelliklerini açıklayan ve ürünü tanıtan bir video sayfada kalma süresini arttıracaktır.

İçerik

Web sitesi arka planı başta olmak üzere, kullanılacak grafiklerin renk seçiminde profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşım göstermek sitenin başarısını önemli ölçüde etkiliyor.Sayfanızdaki içeriği beğenmeyen ziyaretçinin sitenizde kalmasını sağlamak için alternatif seçenekler sunmanız gereklidir. 

İlgili Sayfalara Yönlendirme

Ziyaretçinizi karşıladığınız sayfadan ilgili konuları ön plana çıkararak sitede gezinmeyi arttırabilirsiniz.Bir-biri ile alakalı sayfaları yönlendirme yapmak gerekiyor. Bir örnek üzerinden gidersek müşteri bir ürünü beğendi ve güzel bir açıklamayla sayfamızda bilgilendirmesini yaptık, müşterimizin beğenmeme ihtimalini düşünerek farklı modellerimizi sunduk.Ancak ürünü beğenmiş ve satın almak isteyen müşterimizi de düşünerek ürün  ile ilgili sayfalara yönlendirmemiz gereklidir. 

 • Get yourself comfortable.
 • Manage your workspace and organize your desk.
 • Adjust the work/life balance.
 • Keep In touch with your co-workers.
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanmaktadır.
Home
Account
Cart
Search