Skip links

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu , web sitelerimizin arama motorlarında daha çok görünürlük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO, ingilizce karşılığı Search Engine Optimization olan kelimelerin kısaltılmış halidir. Amaç web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesidir.

SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

İçeriğinizin keşfedilmesi ve erişebilmesi için en etkili yol organik aramadır. İyi bir SEO stratejisiyle web sitenize gelen trafiğin kalitesini ve sayısını artırabilir, böylece organik arama sonuçlarında öne çıkabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun ana unsurları: On-page SEO ve Off-page SEO.

On-page SEO, sıralamanızı etkileyecek içeriği oluşturmakla ilgilidir. Web sitenizdeki sayfalara veya içeriklere ziyaretçi çekmek amacıyla yaptığınız anahtar kelime, meta title ve description çalışması, kaliteli içerik yazmak gibi faktörler on-page SEO çalışmasına dahildir.

Off-page SEO ise, insanları yarattığınız içeriği veya sayfanızı paylaşmaya iten ilişkiden oluşur. Örneğin, backlink çalışması off-page SEO çalışmasına bir örnektir.

Anahtar Kelime Araştırması ve Temelleri

Siteniz içerisinde ki yazıları arama motorlarının daha iyi anlayabilmesi için anahtar kelime hedeflemesi çok büyük önem taşır. Çünkü kullanmakta olduğunuz anahtar kelimeler arama motoruna belirli ipuçları verir. Bu nedenle Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu iyi anlayabilmesini istiyorsanız ilgili kelimelerinizi sık kullanmalısınız ve anahtar kelime hedeflerinizi düzgün bir şekilde yapmalısınız.

Anahtar kelime araştırması sadece arama motoru optimizasyonunu güçlendirmek ve web sitenize ziyaretçi çekmek ile ilgili değildir; aynı zamanda doğru ziyaretçi türlerini elde etmekle de ilgilidir. Bu tür bir araştırma için harcadığınız çaba boşa gitmeyecektir; bu istihbarat son derece yararlıdır ve üzerinde fazla durulmaz.

SEO Teknikleri

En çok kullanılan SEO tekniklerini, beyaz şapka, siyah şapka SEO ve gri şapka SEO olarak üçe ayırmak mümkündür.

Siyah Şapka (Black Hat) SEO:

Etik olmayan bir şekilde daha yüksek arama siralamalari elde etmek için kullanılan teknikler olarak tanımlanır. Kısa vadede oldukça etkilidir. Ama arama motorlari bu stratejileri kullanan web sitelerini arama sıralamalarını düşürerek veya tüm arama sonuçlarından yasaklayarak cezalandırmaktır.

– Aşağidakiler, bu tekniklerin uygulanmasının  birkaç yoludur:

Makale Döndürme (Article Spinning):

Kopyalanan içeriğin benzersiz bir gönderi olarak daha fazla yayınlanabilmesi amacıyla yeniden ifade edilmesi için bir yazılımın kullanılmasını içerir. Bu yöntem, içeriği intihal aracından herhangi biri tarafından tespit edilme riskini azaltacak şekilde değiştirir.

Gizleme (Cloaking):

Kullanıcılara ve arama motoruna farklı bir URL veya içeriğin sunuldugu bir web sitesi optimizasyonu tekniğidir.

Gizli Metin (Hidden Text):

Web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmek için web sitelerindeki içeriklere gizli metinlerin eklenmesi yöntemidir.

Köprü Sayfalar (Doorway Pages):

 Ziyaretçilerin bilgisi dışında, arama sonuçlarında birçok bağlantı için ziyaretçinin aynı hedefe yönlendirildiği bir tekniktir.

Toplama içerik (Scraped Content):

 Sitedeki sayfaların hacmini artırmak için içeriğin yüksek itibarlı sitelerden kopyalandığı bir tekniktir.

Ücretli Baglantilar (Paid Links):

Web sitesi optimizasyonu için bağlantı satın alınmasıdır.

Spam Yorumlama:

Bilgilendirici mesaj içermeyen ve site ile ilgisi olmayan tanıtım linkleri içeren yorumlardır. Spam yorumlar, ziyaretçiler üzerinde olumsuz bir izlenim yaratmak için diğer bloglarda yayınlanır.

Anahtar kelime doldurma (Keyword stuffing):

Bir sitenin arama sıralamasını manipüle etmek amacıyla bir web sayfasını çok fazla ya da gereksiz anahtar kelimelerle yüklemekten oluşur.

Gri Şapka (Grey Hat) SEO:

Beyaz ve siyah şapka arasinda kalan bulanık bir çizgidir.Gri şapka SEO, arama motorunun algoritmasinda bir boşluk bularak ve bundan yararlanarak arama motor sıralamasını iyileştirme sürecidir.

Beyaz Şapka (White Hat) SEO:

Web sitesi içerik kalitesini iyileştirerek web sitesi görünürlüğünü, sıralamasını, itibarın ve kullanıcı ziyaretlerini iyileştirme sürecidir. Beyaz şapka SEO, web sitesinin ve arama motoru sonu

sayfasının (SERP) görünürlüğünü artırmak için anahtar kelimeler ve anahtar kelime analizi, meta etiketler, benzersiz içerik, geri bağlantı, site haritaları, robotlar, bağlantı oluşturmayı içerir.

  • Get yourself comfortable.
  • Manage your workspace and organize your desk.
  • Adjust the work/life balance.
  • Keep In touch with your co-workers.
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanmaktadır.
Home
Account
Cart
Search