Skip links

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir markanın veya ürünün, sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlesine ulaşmasını ve onların satın alma davranışlarını etkilemeyi amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Sosyal medya pazarlaması , markaların potansiyel müşterilerle etkileşime girmelerine ve marka bilinirliğini artırmalarına yardımcı olur. 

Sosyal Medya Pazarlama Araçları Nedir?

Sosyal Ağlar; Instagram, Facebook, Linkedin, Twitter vb.

Bloglar – Blogger, Tumblr vb.

Microbloglar- Twitter

Forumlar – DonanımHaber, ShiftDelete vb. 

İçerik Toplulukları-Flickr, İnstangram, YouTube vb. 

Mobil Sosyal Ağlar- WhatsApp, Viber, Line, Tango, Snapchat vb.

Sosyal Medya Müşteri İlişkileri Yönetimi

Günümüz tüketicileri artık yalnız indirim ve satış odaklı bir sosyal medya ile değilde,daha fazla duyarlılık, daha fazla kişiselleştirme ve çok daha fazla güven duymak istiyorlar. Sosyal medya, müşteri ilişkileri oluşturmada en önemli temas noktasıdır.Sosyal medya yalnız ürün tanıtım amaçlı değildir.

  • Ürün tanıtım ve satış odaklı değil hedef kitlenin kafasındaki tüm soruları cevaplayacak içerikler paylaşın.
  • Daha hızlı bir geri dönüşüm sağlayın. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin % 32’si çevrimiçi ortamda 30 dakika içinde yanıt beklemektedir.  Sorunlarını yeterince hızlı çözemediğiniz takdirde, müşterilerin kızgınlığının boyutunun sosyal medyanın dışına taştığını görebilirsiniz. 
  • Konuşmaları kişiselleştirin. Standart otomatik mesajlar ve botlar yeterli olmayabilir. Botlar, müşterilerinize problemlerini umursadığınızı göstermede yardımcı olabilir, ancak kısa bir süre sonra bir kullanıcı ile iletişim daha sağlıklı olacaktır.Konuşmadan sonra, müşterinize hiçbir yere gitmediğinizi bildirmekten emin olun. Sizinle konuştukları için mutlu hissetmelerini sağlayın.
  • Güçlü bir müşteri ilişkisi kurabilmek için takipçilerinize kendilerini özel hissettirecek küçük hediyeler takdim edin. İnsanları ödüllendirmenin harika bir yolu da yarışmalardır. Bir hikaye anketi ile insanlardan en sevdikleri ürün için oy kullanmalarını isteyen bir Instagram kampanyası yapabilirsiniz.  Müşterilerin, ürünlerinizi vurgulayan fotoğrafları da paylaşabileceği bir Facebook yarışmasını deneyebilirsiniz.
  • Get yourself comfortable.
  • Manage your workspace and organize your desk.
  • Adjust the work/life balance.
  • Keep In touch with your co-workers.
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanmaktadır.
Home
Account
Cart
Search